Διαφορά ποιότητας και ύψους…

0
Παντελής Λώλης
21/09/2019 • 19:50
Με τους Ρώσους να υπερέχουν σε ποιότητα και …ύψος η Εθνική δεν μπόρεσε να αμφισβητήσει τον αντίπαλό της στο δρόμο για τα προημιτελικά του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος. Η «γαλανόλευκη» ολοκλήρωσε την απολύτως θετική διαδρομή της στην ευρωπαϊκή διοργάνωση με ήττα-αποκλεισμό από τους Ρώσους με 3-0 σετ (25-16, 25-15, 25-16). Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου έκανε την προσπάθεια που μπορούσε να κάνει στo «Drovana Center» στην Λιουμπλιάνα, αλλά δεν έφθανε αφού υπήρχε τεράστια διαφορά τόσο πάνω στο φιλέ (13-1 μπλοκ), στο σέρβις (6-0 οι άσσοι) όσο και στην αποτελεσματικότητα στην επίθεση (67%-32%). Άλλωστε οι πρωταθλητές Ευρώπης θεωρούνται φαβορί για να κρατήσουν τα σκήπτρα και στο Παρίσι. Κέρδος της εμφάνισης της Εθνικής ο 20χρονος κεντρικός Γιώργος Παπαλεξίου ο οποίος πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση στο τρίτο σετ στο οποίο πήρε 6 πόντους απέναντι στα θηρία της Ρωσίας.

1-0 με σέρβερ Μπούτκο

Στο πρώτο σετ η Εθνική ήταν μέσα μέχρι το 7-6. Στο σημείο εκείνο ο Μπούτκο πήγε στο σερβίς, χάλασε την υποδοχή της ελληνικής ομάδας με αποτέλεσμα οι Ρώσοι να γράψουν σερί 6-0 και με 13-6 να αποκτήσουν πλεονέκτημα για την κατάκτηση του πρώτου σετ. Η λήξη του σετ βρήκε τους Ρώσους να το κατακτούν σε 24΄ με 25-16 (+9 η διαφορά, η μέγιστη τιμή) με σαφή υπεροχή στην επίθεση (63%-30%), στην υποδοχή (92%-58%) και στο μπλοκ (4-0).

Πρώτο μπλοκ για την Εθνική

Το σκηνικό με την διαφορά των δύο ομάδων στο φιλέ και στην επίθεση δεν άλλαξε ούτε στο δεύτερο σετ. Από το 10-7 και μετά η Ρωσία πάτησε γκάζι και …χάθηκε. Είναι χαρακτηριστικό ότι η ομάδα του Σαμουέλβο είχε 12-1 μπλοκ στο σετ με την Εθνική να παίρνει το μοναδικό της με τον Πετρέα στο 22-13. Η διαφορά στην επίθεση παρέμεινε σε υψηλά νούμερα (64%-33%). Στα μισά του σετ ο κόουτς Ανδρεόπουλος άλλαξε πασέρ (Στιβαχτής αντί Φιλίποφ), διαγώνιο (Παπαδόπουλος αντί Ζουπάνι) και κεντρικό (Παπαλεξίου αντί Πελεκούδα) θέλοντας να ηρεμήσει την βασική του ομάδα. Το σετ έληξε με 25-15 σε 22΄.

Έλαμψε ο Παπαλεξίου

Το τρίτο σετ ήταν εφιαλτικό στο ξεκίνημά του για την Εθνική. Οι Ρώσοι προηγήθηκαν 11-3 δείχνοντας τις άγριες διαθέσεις τους για να τελειώσουν νωρίς το σετ και το ματς. Με αυτή τη διαφορά των 9 πόντων τελείωσαν και το σετ (25-16) κατακτώντας με 3-0 το ματς και την πρόκριση. Η Εθνική μπορεί να αποχαιρέτησε με καθαρή ήττα το ευρωπαϊκό ωστόσο κέρδισε τον Παπαλεξίου ο οποίος στο τρίτο σετ πήρε έξι πόντους στο κέντρο κερδίζοντας με την εμφάνισή του τις εντυπώσεις.

Οι πόντοι της Ρωσίας προήλθαν από 6 άσσους, 38 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων και της Ελλάδας προήλθαν από 25 επιθέσεις, 1 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων. Οι συνθέσεις:

ΡΩΣΙΑ (Σαμελβούο)
: Βολκόφ 18 (14/21 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 75% υπ. - 50% άριστες), Ιακόβλεφ 12 (6/9 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Μπούτκο 1 (1 άσσος), Μουσέρσκι 4 (1/2 επ., 3 μπλοκ), Μιχαήλοφ 11 (9/13 επ., 2 μπλοκ), Κλιούκα 6 (3/6 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 56% υπ. - 33% άριστες) / Γκολούμπεφ (λ, 56% υπ. - 56% άριστες), Αντρέεφ (λ), Βόλβιτς 2 (2/2 επ.), Σεμίσεφ 3 (3/4 επ., 57% υπ. - 14% άριστες).

ΕΛΛΑΔΑ (Ανδρεόπουλος):
Ζουπάνι 3 (3/16 επ.), Φιλίποφ, Πετρέας 3 (2/7 επ., 1 μπλοκ), Πελεκούδας, Φράγκος 6 (6/13 επ., 63% υπ. - 32% άριστες), Πρωτοψάλτης 4 (4/17 επ., 45% υπ. - 20% άριστες) / Κοκκινάκης (λ, 58% υπ. - 21% άριστες), Παπαδόπουλος 4 (4/11 επ.), Στιβαχτής, Βουλκίδης, Παπαλεξίου 6 (6/9 επ.).
20/10/2019 • 08:00

Αουτσάϊντερ με θράσος σε Ρότερνταμ, Σασουόλο, Εδιμβούργο και Άκρινγκτον

Το ντέρμπι του Ολντ Τράφορντ χαρακτηρίζεται από τις σημαντικές απουσίες ανάμεσα σε Γιουνάϊτεντ και Λίβερπουλ. Πιο παραγωγικά τα ματς σε Σασουόλο, Χόφενχαϊμ, Ρότερνταμ όπως και στο ΄Άκρινγκτον όπου θα περάσει από δοκιμασία το νικηφόρο σερί της ΊπσουΙτς