0
Παντελής Λώλης
25/05/2019 • 22:10
Εθνική ομάδα
Με 17 πόντους της Βασιλαντωνάκη και 16 της Στράντζαλη η Εθνική απέδειξε στην Πορτογαλία την ανωτερότητα της στον εναρκτήριο αγώνα του δεύτερου ομίλου στο Silver European League.

Η "γαλανόλευκη" επικράτησε άνετα 3-0 σετ (25-20, 25-17, 25-19) έχοντας 7 άσσους (3 η Πορτογαλία) και 44% αποτελεσματικότητα στην επίθεση, ενώ μέτρησε 6 λάθη λιγότερα από τον αντίπαλο της (19-25). Ντεμπούτο με την «γαλανόλευκη» φανέλα έκανε η Σταματία Κυπαρίσση, η οποία στα 17 της χρόνια πήρε το βάπτισμα του πυρός σε επίπεδο Εθνικής ομάδας γυναικών. Την Κυριακή (26/5) στις 15.00 θα αναχωρήσει η αποστολή από την Πορτογαλία γα την Αθήνα, προκειμένου να να προετοιμαστεί για το παιχνίδι με την Σλοβενία την προσεχή Τετάρτη (29/5). Η προσεχής αντίπαλός της νίκησε και αυτή 3-0 σετ (25-22, 25-18, 25-23) την Εσθονία.

Οι πόντοι της Πορτογαλίας προήλθαν από 3 άσσους, 20 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων και της Ελλάδας προήλθαν από 7 άσσους, 45 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων.

Οι συνθέσεις:

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ (Σάντος): Ντουάρτε 2 (1/6 επ., 1 άσσος), Ροντρίγκες Β. 4 (2 άσσοι, 2 μπλοκ), Χουρστ 4 (3/13 επ., 1 μπλοκ, 43% υπ. - 39% άριστες), Ροντρίγκες Α. 2 (2/7 επ.), Καβαλένκα 10 (7/24 επ., 3 μπλοκ), Γκόμες 9 (7/24 επ., 3 μπλοκ, 68% υπ. - 43% άριστες) / Ρεσέντε (λ, 67% υπ. - 58% άριστες), Περέιρα, Ντουράο, Κλεμέντε.

ΕΛΛΑΔΑ (Ναράνχο): Λαμπρούση 8 (5/10 επ., 3 άσσοι), Στράντζαλη 16 (14/27 επ., 2 άσσοι, 76% υπ. - 59% αριστες), Μερτέκη 9 (8/21 επ., 1 μπλοκ, 38% υπ. - 13% άριστες), Βασιλαντωνάκη 17 (13/35 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Χριστοδούλου 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 4 (4/9 επ.) / Κονόμι (λ, 72% υπ. - 61% άριστες), Κυπαρίσση.

Το πρόγραμμα του ομίλου της Εθνικής Γυναικών

1η αγωνιστική - Σάββατο 25 Μαΐου
Πορτογαλία - Ελλάδα 0-3 (20-25, 17-25, 19-25)
Σλοβενία - Εσθονία 3-0 (25-18, 25-22, 25-23)

20/09/2019 • 10:51

Τακτική με έμφαση τις επιθέσεις σε Κάλιαρι, Κόρτραϊκ. Προβάδισμα για Ναντ και Σάλκε

H Τζουργκάρντεν δεν θέλει να χάσει τη μεγάλη ευκαιρία στο Σούντσβαλ. Ματς με ευκαιρίες στο γκολ για όλους περιμένουμε στη Σαρδηνία, την Ολλανδία και το Βέλγιο. Στις λεπτομέρειες διακρίνεται το πλεονέκτημα της Ναντ στο Στρασβούργο