Η Χιμπέρνιαν «γονάτισε» τη Ρέιντζερς

Η Χιμπέρνιαν πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Ρέιντζερς επικρατώντας 3-2 και έκανε το δύο στα δύο στο πρωτάθλημα Σκωτίας.
12/08/2017 • 19:17
Χιμπέρνιαν

Η ομάδα του Εδιμβούργου «άλωσε» το Άιμπροξ και κατέκτησε το δεύτερο τρίποντο της σεζόν. Το σκορ άνοιξαν οι γηπεδούχοι στο τρίτο μόλις λεπτό με τον Μορέλος αλλά η αντίδραση της Χιμπέρνιαν ήταν άμεση με τον Μάρεϊ να ισοφαρίζει στο 21ο λεπτό.

Οι αριθμητικές ισορροπίες άλλαξαν στο 36ο λεπτό καθώς αποβλήθηκε η Τζακ και τρία λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα καθώς ο Καρντόσο σκόραρε εις βάρος της ομάδας του.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Χιμπέρνιαν κατάφερε να πάρει αέρα δύο τερμάτων στο 65ο λεπτό χάρη σε γκολ του Σλίβκα και το τελικό 2-3 διαμόρφωσε στο 81ο λεπτό ο Ταβερνιέ.

Στα άλλα παιχνίδια που διεξήχθησαν την ίδια ώρα, η Χάμιλτον δεν είχε κανένα πρόβλημα κόντρα στην Νταντί την οποία νίκησε 3-0 ενώ η Χαρτς πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Κιλμάρνοκ με 1-0. Η Αμπερντίν επικράτησε 2-1 της Ρος Κάουντι ενώ η Σεντ Τζόνστον διέλυσε 4-1 την Μάδεργουελ που τελείωσε το ματς με οκτώ παίκτες.

22/08/2017 • 08:32

Με όρεξη για την νίκη ο Ολυμπιακός. Απειλούν σε ρόλο αουτσάϊντερ Ίπσουϊτς και Γουίγκαν

Οι ρεβάνς στην πρώτη πράξη των πλέϊ-οφ του Τσάμπιονς Λιγκ φέρνουν τον Ολυμπιακό και τη Χαποέλ Μπεέρ Σεβά σε ρόλους φαβορί για την πρόκριση. Αμφότεροι όμως ξέρουν πως μόνον με την άμυνα δεν θα είναι εύκολο να το πετύχουν και οι επιθετικές τους γραμμές σε ανοιχτό γήπεδο είναι σε θέση να κάνουν πολύ δημιουργικά πράγματα.