Αργεντίνικη υπόθεση το Κόπα Λιμπερταδόρες (video)

Η Μπόκα Τζουνιορς απέσπασε ισοπαλία 2-2 στην έδρα της Παλμέϊρας και προκρίθηκε στον τελικό του Κόπα Λιμπερταδόρες όπου θα αντιμετωπίσει την Ρίβερ Πλέϊτ
01/11/2018 • 04:33
Η Μπόκα Τζούνιορς θα διεκδικήσει το φετινό κόπα Λιμπερταδόρες μετά την ισοπαλία 2-2 στην έδρα της Παλμέϊρας
Οι δύο ιστορικότερες ομάδες του ποδοσφαίρου της Αργεντινής, η Ρίβερ Πλέϊτ και η Μπόκα Τζούνιορς θα διεκδικήσουν το φετινό κόπα Λιμπερταδόρες στην άλλη πλευρά του Ατλαντικού.

Τις πρώτες πρωινές ώρες, για την Ελλάδα, η Μπόκα Τζούνιορς κατάφερε να πάρει την πρόκριση στον δεύτερο ημιτελικό της διοργάνωσης μένοντας όρθια στην καυτή έδρα «Αλιάνζ Πάρκε» του Σάο Πάολο.
Ο πρώτος ημιτελικός στο θρυλικό «Λα Μπομπονέρα» του Μπουένος Άϊρες είχε λήξει με σκορ 2-0 για την ομάδα της Αργεντινής, κι όλα ξεκίνησαν καλά γι’ αυτό στον σημερινό δεύτερο αγώνα όταν μόλις στο 18ο λεπτό ο Αμπίλα έκανε το 0-1 «παγώνοντας» τις περισσότερες από τις ελπίδες των Βραζιλιάνων για την ούτως ή άλλως δύσκολη προοπτική της ανατροπής!
Ο 25χρονος Λουάν στο 53ο λεπτό ισοφάρισε σε 1-1 και επτά λεπτά αργότερα με πέναλτι που εκτέλεσε ο Παραγουανός Γκουστάβο Γκόμες έγινε το 2-1.

Εκεί που οι ελπίδες φάνηκαν ξανά στον ορίζοντα για την Παλμέϊρας ήρθε στο 70ο λεπτό ο Ντάριο Μπενεντέτο με συρτό σουτ εκτός περιοχής να κάνει το 2-2 «σβήνοντας» μια και καλή τις όποιες αμυδρές ελπίδες των γηπεδούχων για ανατροπή της εις βάρος τους κατάστασης!
Ο Μπενεντέντο μάλιστα ήταν αυτός που πέτυχε τα γκολ της νίκης της Μπόκα στον πρώτο ημιτελικό.
Το τρόπαιο θα διεκδικήσουν η Μπόκα και η Ρίβερ Πλέϊτ σε έναν διπλό τελικό στις 7 και 28 Νοεμβρίου!

17/11/2018 • 08:16

Προβάδισμα για Ιταλία, Σάντερλαντ. Ματς για γκολ σε Πίτερμπορο και Μπρίστολ

Πολλά ματς στις χαμηλές κατηγορίες της Αγγλίας και της Σκωτίας μας δίνουν σε πολλές περιπτώσεις ενδιαφέρουσες ιδέες αναφορικά με την προοπτική παραγωγικότητάς τους ενώ στο Μιλάνο η Ιταλία είναι απόψε φαβορί λόγω κινήτρου

14/11/2018 • 10:51